 | Protective Cap with High Heat, Ratchet Suspension and Quick-Lok, Black- 8-point suspension with ratchet adjustment
- High Heat Resistant to 500 degrees Farenheit
|
CAP STYLE BLACK ROUGHNECK RATCHET HEADBAND
Unit: 1/EA
| Style | P2HN |
| Color | Black |
| Size Group | 6 3/4 - 8 |
| Suspension | Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Injection-Molded Fiberglass |
| Applications | High heat |
| Includes | Quick-Lok Mounting Blocks |
| Type | Type 1, Class G |
| Height | 6 in |
| Length | 8 3/4 in |
| Temp. Range | 500.0 °F |
| Width | 11 1/2 in |
| Wt. | 1.15 lb |
| UPC | 821812541808 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 20EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |