 | - Amber view lens allows for enhanced clarity of weld puddle
- Amber view lens allows for enhanced clarity of weld puddle
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Digital controls features variable shade, sensitivity and delay adjustments
- Four independent sensors positioned to reduce possibility of blockage during weld
- Four independent sensors positioned to reduce possibility of blockage during weld
- Replaceable lithium batteries (included) with low battery indicator
- Technology allows unit to detect welds less than 5 amps
- Technology allows unit to detect welds less than 5 amps
- Versatile 3-N-1 built-in function: Weld, Torch, Grind
- Versatile 3-N-1 built-in function: Weld, Torch, Grind
|
DWOS REPLACED BY 138-46152
Unit: 1/EA
| Shade/Contrast | 9 - 13 |
| Window Width x Length | 3.80 in @ 2.35 in |
| Batt. Type | Lithium |
| Color | Arc Angel |
| Material | Thermoplastic |
| Suspension | 370 |
| Height | 16 in |
| Length | 1 1/2 in |
| Width | 1 1/4 in |
| Wt. | 2 lb |
| UPC | 711382040897 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 2EA/CA |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |